A komolyzene szerelmesei leginkább az élő koncertekre esküsznek. A koncerttermek ünnepélyes megjelenésére, az akusztika nyújtotta zenei hangzás semmihez sem fogható élményére. Ha valaki szereti a komolyzenét, akkor esetleg diákként közelebb is kerülhet a zenészekhez és a színpadhoz, ha olyan diákmunkát vállal, amelyre a próbák és a koncert hátterében történő szervezés során van szükség.
A diákmunka vállalása egy nagyon egyszerű folyamat, de az arra való felkészülést érdemes komolyan venni. Az első lépés maga az elhatározás: a diák átgondolja, hogy mi érdekli, milyen munkát tudna elvégezni, mennyi ideje lenne erre egy héten, hogy közben ne menjen a tanulás rovására, mennyi pénzért érné meg neki mindez. Ha az elhatározás megszületett, következhetnek a konkrét lépések. Keresni kell egy megbízható iskolaszövetkezetet, egy olyan céget, amely diákokat közvetít ki különféle munkákra. A keresés történhet a neten, ahogy az ma már általános, vagy előnyösebben ajánlás útján. Általában a pozitív tapasztalattal rendelkezők, akik már túlestek a tűzkeresztségen, megbízható forrásnak szoktak számítani az ajánlás során. Aztán mindenki eldönti magának, hogy elfogadja-e azt vagy sem. Ajánlatos azonban figyelni ezekre a hangokra, viszont csak az élesben való kipróbálás nyújthat teljes bizonyosságot.
Amikor az unokaöcsém fejében merült fel ez a kérdéskör (majd született az elhatározás), akkor számomra a TopiWork Iskolaszövetkezet – Diákmunka oldalát ajánlották. Már megszületése óta nyomon követem a gyerek sorsát, ezért most is továbbadtam az információt, majd rákerestünk a neten. Számos állás jelent meg előttünk különféle kategóriákban: kerestek raktárost, irodai adminisztrátort, gyakornokokat olyan mérnöki munkakörökbe, mint villamosmérnök, gépészmérnök. Ezeken kívül a keresésünk napján volt ott szoftverfejlesztő és üzleti elemző gyakornoki lehetőség, illetve biztonságtechnikai szakértő, műszaki rajzoló, klímaszerelő diákmunka.
Az unokaöcsém tételesen végigolvasta az őt érdeklő ajánlatokat a TopiWork Iskolaszövetkezet – Diákmunka oldalon. Azokban általában 16-32 munkaóra szerepelt, és bérezés tekintetében is egységesnek mutatkoztak. Tehát inkább az érdeklődési kör és a képességek szerint érdemes válogatni, mert ha már az ember dolgozik, akkor csinálja azt, ami közel áll hozzá, vagy amit szeret. Miután sikerült választania egy neki tetsző ajánlatot, elolvastuk a jelentkezés menetét. A jelentkezés gombra kattintva meg kell adni a nevet, az elérhetőségeket, majd fel kell tölteni egy megfelelő formátumú önéletrajzot. Itt egy kicsit elakadtunk, keresgéltünk a neten, és miután találtunk egy önéletrajz készítésére szolgáló sablont, az unokaöcsém összeállított egy rá vonatkozó dokumentumot, amit aztán jelentkezéskor fel tudott tölteni.
A keresés során a motivációs levélre vonatkozó ajánlásokat is elolvastuk, bár arra még nem volt ebben az esetben szükség. A TopiWork Iskolaszövetkezet – Diákmunka oldalon található munkalehetőségekhez elég az önéletrajz megléte. Viszont a blogcikkeikben tájékozódhatunk az interjúkról és a motivációs levél formájáról és tartalmáról. Kiemelik, hogy a motivációs levél ne az önéletrajz szöveges formája legyen, hanem adott az adott pozícióra legyen kiélesítve, a bemutatkozást követően térjen ki arra, hogy hol találtunk rá az adott munkalehetőségre, és hogy miért tartjuk magunkat alkalmasnak rá. Nem kell túldicsérni magunkat, de tényszerűen össze kell foglalni a képességeinket, előnyös oldalunkat. Pozitívan hat, ha kiemeljük, hogy miért pont az adott cégnél szeretnénk dolgozni, mi az, ami vonz bennünket: a cég célkitűzései, eredményei, és hogyan tudnánk esetleg hozzájárulni a cég további fejlődéséhez. Mit várunk a foglalkoztatás során, milyen pluszt nyújthat számunkra, amit aztán kamatoztatni tudnánk a cég alkalmazottjaként.
Miután unokaöcsém jelentkezett, megadta az adatait, feltöltötte az önéletrajzát, a többi már nem rajta múlott. Várta az iskolaszövetkezet visszajelzését, ami hamarosan meg is érkezett. Részt vett egy elbeszélgetésen, egy előszűrési folyamaton, majd alkalmasnak találták arra, hogy közvetítsék a jelentkezését a cég irányába. Az adott cégtől szintén megkeresték, ott is részt kellett vennie egy interjún, majd miután megfelelőnek találták, intézkednie kellett az iskolaszövetkezet honlapján. Ők végezték az adminisztrációt, a teljes folyamat online zajlott. A papírmunka elrendezése után kezdődhetett az együttműködés az iskolaszövetkezet, a munkavállaló diák és a munkát ajánló cég között. A TopiWork Iskolaszövetkezet – Hallgatóknak fül alatt letölthető egy jelenléti ív, amelynek a kitöltése szükséges a munkába járás igazolására.
Az unokaöcsémnek végül sikerült megkapnia a gyakornoki lehetőséget, de biztos vagyok benne, hogy az egyik ok, amiért a számtalan jelentkező közül kiválasztották, az az alapos háttérkutatásunk és a megfelelően összeállított önéletrajz volt, illetve ehhez járult hozzá az interjúra való megfelelő felkészülés.